Mniej niż 20 proc. osób z niepełnosprawnością korzysta z ulgi rehabilitacyjnej

www.niepelnosprawni.pl , autor: Pap, Niepelnosprawni.pl , oprac.: GR

mar 11, 2009


MNIEJ NIŻ 20 PROC. OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ KORZYSTA Z ULGI REHABILITACYJNEJ
www.niepelnosprawni.pl / 11.03.2009 / Autor: PAP

Mniej niż 20 proc. uprawnionych do podatkowej ulgi rehabilitacyjnej korzysta z tego odliczenia – wynika z danych Ministerstwa Finansów. Zdaniem ekspertów, wielu podatników nie wie o takiej możliwości.

Co roku z odliczenia od dochodu wydatków związanych z rehabilitacją korzysta mniej niż jedna piąta z prawie 5,5 mln uprawnionych. Tyle, według Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, jest w Polsce osób z niepełnosprawnością.

Informacje resortu finansów wskazują, że w rozliczeniu za 2007 r. z ulgi rehabilitacyjnej skorzystało nieco ponad milion podatników. Odliczyli niemal 2,3 mld zł, a średnia kwota odliczenia wyniosła 2210 zł. Dla porównania – ulga internetowa wzbudziła zainteresowanie prawie 2,5 mln podatników.

W rozliczeniu za 2006 r. z ulgi skorzystało prawie 950 tys. podatników, odliczając ok. 2 mld zł (średnio 2130 zł). W rozliczeniu za 2005 r. z ulgi skorzystało ok. 950 tys. podatników, odliczając 1,9 mld zł, a średnia kwota wyniosła 2029 zł.

Zdaniem doradcy podatkowego z kancelarii Ożóg i Wspólnicy, Marka Kolibskiego, niewielkie zainteresowanie ulgą rehabilitacyjną wynika przede wszystkim z niewiedzy podatników. – Przepisy dotyczące ulgi nie stwarzają nadmiernych barier – uważa Kolibski.

przeczytaj cały artykuł >>