Resort finansów pozwala na zwrot VAT od paliwa

Rzeczpospolita , autor: Aneta Mościcka , oprac.: GR

kwi 24, 2009

Resort finansów pozwala na zwrot VAT od paliwa
RZECZPOSPOLITA (2009-04-24) autor: ANETA MOŚCICKA

Po 1 maja 2004 r. firmy posiadające samochody z kratką straciły prawo do odliczenia podatku zawartego w cenie paliwa do tych aut. Teraz jednak mogą otrzymać zwrot odprowadzonego podatku. Potwierdziło to Ministerstwo Finansów w piśmie z 13 lutego 2009 r. (PT3/812/4/15/CZE/09/185).

Ministerstwo Finansów przyznało, że jeśli na skutek ograniczeń po 30 kwietnia 2004 r. prawa do odliczenia VAT naliczonego przy nabyciu paliwa wykorzystywanego do samochodów firmowych podatnikowi nie przysługiwała możliwość pomniejszenia VAT, to może on odliczyć podatek bez uwzględniania tych ograniczeń. Korekta rozliczenia uwzględniająca odliczenie podatku z tytułu nabytego paliwa uwarunkowana jest posiadaniem przez podatnika dokumentów, z których wynika, że używany w prowadzonej działalności samochód w okresie, za jaki jest dokonywana korekta, nie był samochodem osobowym i dopuszczalna ładowność tego pojazdu wynosi powyżej 500 kg.

Podatnika obowiązują wymogi w zakresie dokonywania odliczenia podatku, w tym posiadanie oryginałów faktur potwierdzających nabycie paliwa.

Podatnik, który nie dokonał korekty, pozostając tym samym przy rozliczeniach wynikających z obowiązujących przepisów ustawy o VAT, ma prawo do utrzymywania tych wydatków w kosztach.

 

Opracowanie: Ewa Suszek

Więcej w Rzeczpospolitej z 24.04.2009 r.