Zus weźmie nie więcej niż 4,5 proc. z emerytury…

PARKIET , autor: Marta Chmielewska-Racławska , oprac.: GR

mar 16, 2007

Niewykluczone że w systemie wypłaty emerytur będą uczestniczyć oprócz ZUS tylko trzy inne firmy. Wprowadzenie takiego ograniczenia dla rynku rozważa resort pracy.

Ministerstwo pracy planuje ograniczyć liczbę firm, które będą chciały wypłacać emerytury – wynika z nieoficjalnych informacji, do których dotarł Parkiet". Może się okazać, że wybór instytucji, które będą mogły zarządzać naszymi pieniędzmi, uzbieranymi na starość, okaże się bardzo wąski: razem z publicznym zakładem emerytalnym, utworzonym przez ZUS, byłyby to nie więcej niż cztery podmioty.

To oznacza, że rynek podzieliłyby między sobą ubezpieczeniowi giganci na spółkę z ZUS. Takie rozwiązanie, zdaniem naszych rozmówców z ministerstwa pracy, miałoby zapewnić bezpieczeństwo całego systemu i obniżyć koszty pobierane przez ubezpieczycieli – nie musieliby oni tworzyć zbyt wysokich rezerw, bo będzie niskie ryzyko niekorzystnego podziału klientów-mężczyzn i kobiet (żyją dłużej, więc suma wypłat jest wyższa).

ZUS-bis i trzech konkurentów. Ile zapłacimy za system.

Zielone światło do dopuszczenia na ten rynek firm prywatnych dał w ubiegłym tygodniu wicepremier Ludwik Dorn. Zespół ds. ubezpieczeń społecznych pod jego przewodnictwem uznał, że w systemie wypłat emerytur z II filaru powinny uczestniczyć instytucje prywatne oraz jedna państwowa.

Który z ubezpieczycieli miałby szansę uszczknąć część emerytalnego tortu Kryterium mogłyby być atrakcyjność oferty (czyń np. wysokość emerytury)

Ministerstwo Pracy oszacowało także, jaką prowizję z naszych emerytur pobierałby tzw. ZUS-bis za wypłatę i zarządzanie pieniędzmi z II filaru. Wstępne wyliczenia mówią o 3-4,5 proc. miesięcznie. Koszty stałe działalności ZUS sięgają około 3 proc. Emeryci musieliby się jednak złożyć także na utworzenie państwowego zakładu emerytalnego. Założenie ZUS-bis może wymagać rozbudowy systemu IT, co może nieco podnieść potrącenie ze zgromadzonego kapitału" – czytamy w opracowaniu MPiPS. Dodatkowo, za zarządzanie pieniędzmi należałoby oddać ZUS-owi około 0,5 proc. W praktyce, przy 100 tys. złotych kapitału z pięćsetzłotowej emerytury około 22 zł szłoby co miesiąc na opłaty.

Więcej Parkiet.