Jest szansa na kompromis w sprawie pracy czasowej…

ŻYCIE WARSZAWY , autor: Ola Kurowska , oprac.: GR

mar 19, 2007

Są szansą na zatrudnienie dla osób, które potrzebują bardziej elastycznego czasu pracy, jak np. młode matki i studenci. Dzięki różnorodności zleceń prace znajdują v nich nawet bezrobotni i osoby po 50. Niestety w Pol-s:e praca tymczasowa jest zoacznie mniej popularna niż w Unii Europejskiej, między innymi z powodu nieuczciwi ych agencji.

Problem ten dostrzegają i agencje, i związki zawodowe, i wreszcie postanowili nie czekać na inicjatywy rządu. We wtorek na wspólnej konferencji Solidarności i Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia chcą porozumieć s ę w sprawie wspólnej propozycji zmiany przepisów.

– Nieuczciwe firmy psują nam reputację, bo wydawanie pozwoleń dla agencji pracy tymczasowej to fikcja – mówi 2 W Jarosław Adamkiewicz, wiceprezes SAZ. – Musimy powstrzymać handel pracownikami. Wreszcie zaczyna się między nami dialog – mówi Janusz Łaznowski, reprezentujący NSZZ Solidarność w Komisji Trójstronnej.

Adamkiewicz z SAZ twierdzi wręcz, że tylko z setka firm prowadzi jawne zatrudnienie i księgowość i przestrzega przepisów. Ale część ekspertów obawia się, że pod pretekstem walki z patologiami utrudnione może zostać wchodzenie na rynek nowych firm. – W pierwszej kolejności powinniśmy zmobilizować Państwową Inspekcję Pracy i urzędy pracy, by sprawniej realizowały swoje zadania – mówi ŻW Jacek Męcina z Polskiej Konfederacji Pracodawców Lewiatan, szef komisji prawa pracy w Komisji Trójstronnej.

Więcej Życie Warszawy.