W związku z kryzysem narasta problem gangsterskiej lichwy

www.tvp.info (2009-05-17), autor: Rafał Pasztelański , oprac.: GR

maj 17, 2009


Jak donosi portal tvp.info gangsterzy pożyczają pieniądze biznesmenom i zwykłym ludziom, którym banki odmawiają kredytów. Policja ostrzega, że takie pożyczki mogą się skończyć całkowitym uzależnieniem od mafii lub dramatami znanymi z filmu „Dług”. Tylko w ostatnich miesiącach policjanci w całej Polsce zatrzymali kilku lichwiarzy, którzy niemal doprowadzili do ruiny swoje ofiary. Bandyci zastraszają rodziny dłużników, grożą porwaniem dzieci.

Gangsterzy są bezwzględni, zastraszają rodziny, grożą śmiercią lub porwaniem dzieci.

– Gangsterska lichwa to bardzo niebezpieczny proceder, a dla gangów źródło bezpiecznego i dużego zysku. Mamy informację, że to problem, który może narastać w związku z kryzysem – mówi portalowi tvp.info mł. insp. Paweł Wojtunik, szef Centralnego Biura Śledczego.

CBŚ od kilku miesięcy odnotowuje większą aktywność gangsterów na czarnym rynku pożyczek. Z informacji operacyjnych wynika, że od nastania kryzysu, mafia zarabia krocie na lichwie. Do tej pory najczęściej gangsterzy działali głównie w kasynach, gdzie zarabiali na hazardzistach. Teraz wyczuli, że równie wielkie i łatwe zyski mogą osiągnąć pożyczając pieniądze ludziom w potrzebie.

Opracowanie: Adam Banaszek

przeczytaj cały artykuł >>