Jak menedżer rozlicza się z fiskusem?

Rzeczpospolita (2009-05-21), autor: Beata Hudziak , oprac.: GR

maj 21, 2009

Jeśli menedżer świadczy swoje usługi za pośrednictwem spółki osobowej prawa handlowego, i tak uzyskuje przychód z działalności wykonywanej osobiście.

Zgodnie z art.13 pkt 9 ustawy o PIT za przychody z osobiście wykonywanej działalności uznaje się m.in. przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, z wyjątkiem przychodów otrzymywanych przez osoby należące do składów zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych.

Oznacza to, że przychody z zarządzania będą uznawane za przychody z osobiście wykonywanej działalności również wówczas, gdy zarządzanie jest realizowane w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej, zatem także wtedy, gdy menedżer zarejestruje działalność gospodarczą zgodnie z przepisami ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Koszty uwzględniane przez menedżera nie mogą przewyższać kosztów uzyskania przychodów przypisanych do osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Ponadto nie ma on możliwości zastosowania stawki liniowej do opodatkowania uzyskiwanych dochodów ze swojej działalności, a musi rozliczać się według skali podatkowej.

Na firmie, na której rzecz świadczone są usługi zarządzania i która wypłaca wynagrodzenie menedżerowi ciążą obowiązki płatnika, a płatnik jest zobowiązany do określenia prawidłowej wysokości przychodu, kosztu podatkowego, dochodu, a także kwoty podatku do pobrania, którą powinien przelać na rachunek właściwego urzędu skarbowego. Konieczne jest również ustalenie, czy menedżer podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu oraz przygotowanie odpowiednich informacji dla menedżera jak i urzędu skarbowego (PIT-4R, PIT-11).

Rozwiązaniem pozwalającym na korzystniejsze opodatkowanie usług zarządczych może być świadczenie ich za pośrednictwem osobowej spółki handlowej (jawnej, komandytowej, komandytowo-akcyjnej). Zdaniem organów podatkowych przychody uzyskiwane ze świadczenia usług zarządczych za pośrednictwem osobowej spółki handlowej należy rozliczać tak, jak przychody z osobiście wykonywanej działalności. Oznacza to, że wspólnicy spółki osobowej nie mają prawa do liniowego opodatkowania przychodów z udziału w spółce, a obowiązanym do rozliczania uzyskiwanego przez nich przychodu jest ten, kto wypłaca wynagrodzenie za kupione usługi zarządzania. 

Jeśli menedżer świadczy swoje usługi za pośrednictwem spółki osobowej prawa handlowego, i tak uzyskuje przychód z działalności wykonywanej osobiście. Wobec tego wnioskodawca jako wspólnik spółki jawnej nie może opodatkować tak uzyskanego dochodu podatkiem liniowym według stawki 19%, która zgodnie z art. 30c ustawy o PIT przewidziana jest wyłącznie dla dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 cyt. ustawy.

Więcej w Rzeczpospolitej z 21 maja 2009 r.