Jeśli kupisz za tanio, urząd skarbowy może podwyższyć należność

Rzeczpospolita (2009-05-26), autor: Przemysław Wojtasik , oprac.: GR

maj 26, 2009

Przedsiębiorca, który nabywa firmowy majątek, może być zobowiązany do zapłaty PCC, ale nie od faktycznej ceny, tylko od wartości rynkowej. Jeśli więc kwota, którą zapłacił, odbiega od rynkowych cen, urząd może podwyższyć podstawę opodatkowania.

Podatek od czynności cywilnoprawnych przy umowie sprzedaży wynosi co do zasady 2%. Płaci go kupujący. Transakcje, które nie są objęte tą daniną, wymienia art. z ustawy o PCC. Nie zapłacimy go min. wtedy, gdy jedna ze stron czynności jest z tytułu jej dokonania opodatkowana VAT.

Jeśli kwota podana przez nabywcę wyda się urzędnikom za niska, zaproponują własną i wezwą go do korekty. Ma on dwa tygodnie na zastanowienie. Gdy nie zdecyduje się na jej zmianę, urząd powoła biegłego. Opinię rzeczoznawcy może też powołać na obronę swoich racji podatnik. Jeśli jednak fiskus skorzysta z własnego biegłego i wartość określona z uwzględnieniem jego ekspertyzy różni się o więcej niż 33% od wartości podanej przez podatnika, to właśnie on ponosi koszty tej opinii.

Więcej w Rzeczpospolitej z 26 maja 2009 r.