Nie tylko ZUS…

Gazeta Kujawska , autor: Pap , oprac.: GR

mar 19, 2007

Emeryci i renciści sami zdecydują, kto będzie zarządzał ich oszczędnościami zgromadzonymi w OFE

– publiczny zakład emerytalny powiązany z ZUS, czy któryś z zakładów prywatnych  – zdecydował rząd.

Zarządzanie środkami z drugiego filaru prowadzone będzie przez konkurujące ze sobą zakłady emerytalne, podlegające pod Komisję Nadzoru Finansowego -powiedział wicepremier i szef Zespołu ds. Nadzoru nad Ubezpieczeniami Społecznymi Ludwik Dorn. Dodał, że za właściwe uznano też utworzenie podmiotu publicznego, spełniającego wszystkie wymagania stawiane przed zakładami ubezpieczeń na życie. Według Dorna, powierzenie tylko jednemu podmiotowi zarządzania pieniędzmi z OFE stanowiłoby ryzyko dla bezpieczeństwa systemu finansowego.

– To państwo zdecydujecie, komu zaufacie i komu powierzycie oszczędności życia – czy publicznemu zakładowi emerytalnemu zarządzanemu przez ZUS, czy instytucji prywatnej – mówiła minister pracy Anna Kalata. Poinformowała, że zarówno środki, będące w zarządzaniu zakładów prywatnych, jak i zakładu publicznego, będą objęte funduszem gwarancyjnym.

Emerytury z OFE mają być wypłacane od 2009 r. Obecnie 12,22 proc. wynagrodzenia pracownika przekazywane jest na FUS, a 7,3 proc. do OFE.

Minister Kalata przypomniała, że nie będzie żadnych jednorazowych wypłat z drugiego filara; będą emerytury dożywotnie. Rząd rozważa wprowadzenie różnych form emerytur: indywidualnych, rodzinnych, małżeńskich, emerytur z gwarantowanym okresem wypłaty.

Projekt ustawy dotyczącej wypłat z II filara ma być gotowy do końca czerwca.

Wcześniej ministerstwo pracy chciało m.in., by zarządzanie środkami z OFE i wypłatę emerytur z II filara przejął ZUS.

Więcej Gazeta Kujawska.