Mieszkanie z pracy

Gazeta Wyborcza (2009-06-05), autor: Marcin Czyżewski , oprac.: GR

cze 7, 2009

Czy można zostać właścicielem mieszkania, płacąc zaledwie kilka tysięcy złotych? Tak jeśli wykupujemy je od zakładu pracy.

W Polsce jest jeszcze kilkaset tysięcy mieszkań zakładowych. Ich liczba jednak systematycznie topnieje, bo w dość szybkim tempie przechodzą na własność lokatorów. Chętnych do wykupu nie brakuje, bo niekiedy całe mieszkanie zakładowe można wykupić za cenę jednego metra kwadratowego w nowym budynku. Jest to możliwe dzięki ustawowym rabatom sięgającym 95 proc.
ceny mieszkania!

Zgodnie z przepisami pierwszeństwo wykupu mieszkania ma jego najemca. Gdy umrze, takie prawo przechodzi na bliskich, którzy z nim mieszkali. Trzeba pamiętać, że to zakład pracy decyduje, czy przeznacza dane mieszkanie na sprzedaż. Gdy tak się stanie, musi nas poinformować o tym na piśmie. Od momentu otrzymania zawiadomienia mamy trzy miesiące na złożenie oświadczenia o chęci wykupu mieszkania.

Możemy też sami wyjść z inicjatywą i złożyć wniosek o wykup mieszkania do zakładu pracy. W ciągu 30 dni powinniśmy otrzymać odpowiedź.

Polskie Koleje Państwowe mają ustawowy obowiązek pozbywania się swoich mieszkań. Obecnie mają jeszcze ok. 36 tys. mieszkań. Ale mimo bardzo preferencyjnych zasad z roku na rok ich sprzedaż maleje. Najemcy 7549 lokali, którym zaproponowaliśmy wykup, odmówili.

Lasy Państwowe sprzedają mieszkania od 1997 roku. Początkowo miały około 47 tys. mieszkań, dzisiaj zostało ich około 12 tys. Wykup mieszkań od Lasów Państwowych reguluje wielokrotnie nowelizowana ustawa o lasach z 28 września 1991 r. Według niej przedsiębiorstwo może sprzedawać zbędne lokale, które nie są potrzebne do prowadzenia gospodarki leśnej.

Wykup mieszkań od armii reguluje ustawa o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych RP i rozporządzenie ministra obrony narodowej z 2004 r. w sprawie sprzedaży lokali mieszkalnych przez Wojskową Agencję Mieszkaniową. Zgodnie z nimi Wojskowa Agencja Mieszkaniowa może sprzedać mieszkanie, które armii nie jest już potrzebne dla żołnierzy.

Wojsku zostało jeszcze ok. 43 tys. lokali. Sprzedaż mieszkań należących do WAM została czasowo wstrzymana. Jest to związane z uzawodowieniem polskiej armii.

Więcej w Gazecie Wyborczej z 5 czerwca 2009 r.