Osobom, które mają ustalone prawo do renty lub emerytury, przysługują różnego rodzaju dodatki. Warunki ich przyznania są różne w zależności od ich rodzaju.
1. Na mocy z art. 75 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z FUS dodatek pielęgnacyjny przysługuje osobie uprawnionej do emerytury lub renty, jeżeli osoba ta została uznana za całkowicie niezdolną do pracy oraz do samodzielnej egzystencji ( zaświadczenie lekarskie – druk ZUS N-9) albo ukończyła 75 lat. Dodatek pielęgnacyjny nie przysługuje osobie uprawnionej do emerytury lub renty przebywającej w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym, chyba że przebywa poza placówką przez okres dłuższy niż dwa tygodnie w miesiącu.
2. Na podstawie art. 16 ust. 2 i 3 ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych zasiłek pielęgnacyjny przysługuje:
– niepełnosprawnemu dziecku;
– osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16. roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;
– osobie, która ukończyła 75 lat;
– osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16. roku życia legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21. roku życia.
3. Zgodnie z ustawą z 29 maja 1974 r. o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin renta inwalidzka przysługuje żołnierzowi, który został zaliczony do jednej z grup inwalidów wskutek inwalidztwa powstałego w związku z działaniami wojennymi lub mającymi charakter wojennych, choćby nawet inwalidztwo to powstało po zwolnieniu ze służby wojskowej. Do renty inwalidzkiej przysługuje dodatek pielęgnacyjny z tytułu zaliczenia do I grupy inwalidów lub ukończenia 75 lat.
4. Na podstawie art. 76 ustawy emerytalnej jeżeli do renty rodzinnej uprawniona jest sierota zupełna, przysługuje jej dodatek dla sierot zupełnych.
5. Zgodnie z art. 15 ustawy z 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego kombatantom i innym osobom uprawnionym, pobierającym emeryturę lub rentę albo uposażenie w stanie spoczynku bądź uposażenie rodzinne, przysługuje dodatek kombatancki.
6. Na podstawie ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta nauczyciela, nauczycielom, którzy w czasie okupacji prowadzili tajne nauczanie, a także przed 1 września 1939 r. nauczali w języku polskim w szkołach polskich na terenie III Rzeszy oraz byłego Wolnego Miasta Gdańska przysługuje dodatek do emerytury lub renty w wysokości 10 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w kwartale kalendarzowym poprzedzającym termin ostatniej waloryzacji emerytur i rent w 1995 r., jeżeli nie pobierają takiego dodatku z innego tytułu.
W celu ustalenia uprawnień do dodatku konieczny jest wniosek zainteresowanego natomiast w przypadku dodatku dla emerytów i rencistów z tytułu ukończenia 75 roku życia dodatek przysługuje z urzędu.
Więcej w Rzeczpospolitej z 10 czerwca 2009 r.