Zespół doradców przygotował raport „Polska 2030″, a rząd go przyjął i od niego zaczyna przygotowania do opracowania 20-letniej strategii rozwoju gospodarczego i społecznego.
Ponad 400-stronicowy dokument przygotowany przez zespół młodych ekonomistów zawiera dziesięć najważniejszych wyzwań rozwojowych, przed którymi stoi nasza gospodarka, oraz rekomendacje, jak im sprostać. Miernikiem sukcesu są zawarte w raporcie wskaźniki makroekonomiczne.
Dziesięć wyzwań rozwojowych:
1. Wzrost gospodarczy i konkurencyjność – jeśli nie uda się nam osiągnąć średnio 5-proc. wzrostu gospodarczego i 25-proc. udziału inwestycji w tworzeniu PKB, to nie wykorzystamy szans modernizacyjnych i grozi nam dryf zamiast rozwoju.
2. Potencjał demograficzny – wykorzystajmy to, że żyjemy coraz dłużej, stwórzmy sektor usług i towarów dla osób starszych, zwiększmy ich aktywność zawodową i społeczną.
3. Sprawne państwo – dobra organizacja państwa sprzyja rozwojowi i zaufaniu społecznemu, zła – niechęci do biurokracji, tworzy też niepotrzebne koszty.
4. Wysoka aktywność zawodowa – oznacza, że przeciętnie bez pracy będzie najwyżej 5 proc dorosłych, a pracować będzie ok. 75 proc.
5. Nowoczesna infrastruktura – to nie tylko pociągi z przeciętną szybkością 130 km/h i rozbudowana sieć dróg, ale też dostęp do szerokopasmowych usług internetowych w całym kraju.
6. Bezpieczeństwo energetyczno-klimatyczne – to wzrost naszej efektywności energetycznej o 20 proc, redukcja emisji C02 o połowę, zwiększenie do 30 proc. udziału odnawialnych źródeł energii oraz dbałość o czystość wód i zachowanie terenów cennych przyrodniczo.
7. Rozwój kapitału intelektualnego i przedsiębiorczości – to główne źródła budowania przewagi konkurencyjnej. By tak się stało, przynajmniej 40 proc. naukowców powinno pracować w sektorze prywatnym, a na badania i rozwój powinniśmy wydawać ok. 4 proc. PKB.
8. Solidarność i spójność regionalna – potrzebny jest zrównoważony rozwój, tak by zmniejszać różnice pomiędzy regionami.
9. Spójność społeczna to zmniejszenie ubóstwa, efektywna pomoc dla najbiedniejszych, umożliwienie kształcenia niepełnosprawnym.
10. Wzrost kapitału społecznego – to zwiększenie zaufania między ludźmi, ich zaangażowania w działania non profit, ale także wybory samorządowe oraz parlamentarne.
Więcej w Rzeczpospolitej z 18 czerwca 2009 r.