Jednorazowe odszkodowanie także w razie wypadku w podróży służbowej

Rzeczpospolita (2009-06-19), autor: Ryszard Sadlik , oprac.: GR

cze 22, 2009

Pracownik, który uległ wypadkowi w czasie delegacji, ma prawo do rekompensaty, jeśli w wyniku tego wypadku doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu i nie zachodziły okoliczności wyłączające prawo do tego świadczenia.

Przysługuje mu przede wszystkim prawo do jednorazowego odszkodowania oraz do zasiłku chorobowego w wysokości 100 proc. podstawy wymiaru.

Aby wyjazd był podróżą służbową pracownika musi odbywać się w wyniku polecenia wydanego przez pracodawcę (delegacji) w formie pisemnej lub ustnej. Jeśli jednak pracownik wyjechał np. na szkolenie bez polecenia przełożonego, to wówczas nie ma podstaw, aby zakwalifikować jego wyjazd jako podróż służbową. (Sąd Najwyższy w wyroku z 5 czerwca 1998 r. IIUKN 80/98).

Prawo do świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego nie przysługuje gdy:

– zachowanie pracownika w czasie podróży służbowej nie pozostaje w związku z wykonywaniem powierzonych mu zadań.

– w wyniku wypadku brak jest  stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu.
(stały uszczerbek na zdrowiu to takie naruszenie sprawności organizmu, które powoduje upośledzenie czynności organizmu nierokujące poprawy, długotrwały uszczerbek na zdrowiu to naruszenie sprawności organizmu, które powoduje upośledzenie czynności organizmu na okres przekraczający sześć miesięcy, mogące się poprawić)

– wyłączną przyczyną wypadku było udowodnione naruszenie przez ubezpieczonego przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia, spowodowane przez niego umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa.

– do spowodowania  wypadku przyczyniła się osoba w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających lub substancji psychotropowych (narkotyków).

Więcej w Rzeczpospolitej z 19 czerwca 2009 r.