Czy CBA może zainteresować się twoją firmą?

Rzeczpospolita (2009-06-23), autor: Sylwia Gortyńska , oprac.: GR

cze 24, 2009

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego mogą sprawdzić w zasadzie każdego biznesmena. Jednak za każdym razem muszą trzymać się zasad prawa.

Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA) powołała do życia ustawa z 9 czerwca 2006 r. Służba ta kojarzona jest ze zwalczeniem korupcji w instytucjach państwowych i samorządowych, ale także zajmuje się walką z tzw. działalnością godzącą w interesy ekonomiczne państwa. Realizując swoje zadania, CBA może przeprowadzić kontrolę także i u przedsiębiorcy.

Wiele działań CBA ma charakter prewencyjny, a to pozwala na to, by funkcjonariusze sprawdzili przedsiębiorcę już wtedy, gdy mają tylko podejrzenie, że takie nieprawidłowości mogą występować. W zasadzie wystarczy, by firma otrzymała dotację ze środków publicznych i istnieje podejrzenie, że nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań podatkowych.

Ponadto CBA wykonuje również czynności na polecenie sądu lub prokuratora.

Kontrolowanemu lub osobie przez niego upoważnionej przysługuje prawo zgłoszenia, przed podpisaniem protokołu kontroli, umotywowanych zastrzeżeń dotyczących ustaleń zawartych w protokole. Przed przystąpieniem do czynności kontrolnych funkcjonariusz CBA okazuje kontrolowanemu legitymację służbową oraz imienne upoważnienie do przeprowadzenia kontroli. Wyniki przeprowadzonej kontroli funkcjonariusz kontrolujący przedstawia w protokole kontroli.

W przypadku, gdy istnieje uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa związanego z korupcją, bądź działalnością godzącą w interesy ekonomiczne państwa, CBA na podstawie protokołu kontroli wszczyna i prowadzi postępowanie przygotowawcze.

Więcej w Rzeczpospolitej z 23 czerwca 2009 r.