Podatnicy często mają problemy z uzyskaniem od kontrahentów potwierdzenia odbioru faktury korygującej. W takim przypadku organy podatkowe kwestionują prawo sprzedawcy do obniżenia podatku należnego.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami faktury korygujące wystawia się m.in. w razie udzielenia rabatu albo zwrotu towaru. W takim przypadku po stronie sprzedawcy zmniejszeniu ulega podstawa opodatkowania, a w konsekwencji kwota podatku należnego.
W związku z dokonaną korektą faktury VAT sprzedawca uprawniony jest do korekty wykazanego w złożonej deklaracji VAT podatku należnego.
Obowiązujące przepisy ustawy o VAT stanowią, że wspomniana korekta może być dokonana w deklaracji VAT za okres rozliczeniowy, w którym sprzedawca otrzymał potwierdzenie odbioru faktury korygującej.
W konsekwencji przepisy ustawy o VAT wyłączają możliwość dokonania korekty wykazanego podatku należnego bez potwierdzenia odbioru takiej faktury.
Obowiązujące przepisy nie określają w jaki sposób powinno być dokonane potwierdzenie odbioru faktury korygującej. Potwierdzenie to może mieć dowolną formę, która pozwoli na stwierdzenie, że nabywca dokonał odbioru faktury korygującej.
Odwołując się bezpośrednio do regulacji unijnych, należy uznać, że dopuszczalna jest korekta podatku należnego wynikającego z udzielonego rabatu (obniżki) również wtedy, gdy sprzedawca nie otrzymał potwierdzenia odbioru faktury korygującej
Dyrektywa nie przewiduje warunku posiadania przez podatnika potwierdzenia doręczenia faktury korygującej jego kontrahentowi, w celu skorzystania z prawa do obniżenia podatku należnego o wartość tego podatku wynikającą z faktury korygującej. Wprowadzenie przez ustawodawcę takiego ograniczenia narusza zasadę neutralności VAT oraz zasadę proporcjonalności środków podejmowanych w celu zwalczania, unikania bądź uchylania się od opodatkowania. W konsekwencji naruszenie przez podatnika obowiązków formalnych nie może stanowić jedynej podstawy do wprowadzenia ograniczeń naruszających zasadę neutralności VAT (wyrok WSA w Warszawie z 19 września 2008 r., 111 SA/Wa 1587/08).
Więcej w Rzeczpospolitej z 23 czerwca 2009 r.