Wartość wnoszonej przez indywidualnego przedsiębiorcę do spółki osobowej nieruchomości, będąca podstawą do ustalenia udziału kapitałowego, stanowi jego przychód z działalności gospodarczej.
Osoby prowadzące indywidualną działalność gospodarczą podlegającą ustawie o PIT często decydują się na przystąpienie do spółki osobowej. Przedsiębiorcy ci wnoszą wkład w postaci majątku wykorzystywanego w dotychczasowej działalności, np. nieruchomości.
Zgodnie z kodeksem cywilnym spółka osobowa może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozwana. Spółka osobowa prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą. Wniesienie do takiej spółki wkładu niepieniężnego powoduje przeniesienie na nią własności danej rzeczy lub prawa będącego przedmiotem wkładu.
Wnoszący wkład otrzymuje udział równy wartości wkładu określonego w umowie spółki, który stanowi podstawę do określenia praw lub obowiązków wspólnika. Zatem z punktu widzenia prawa cywilnego dochodzi do odpłatnego zbycia rzeczy lub prawa (interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 10 kwietnia 2009 r., IPPP1-443-138/09-2/JB, oraz z 9 maja 2009 r., IPPB1/415-94/09-2/ES).
Więcej w Rzeczposolitej z 23 czerwca 2009 r.