Jak należy potwierdzić pracę w szczególnych warunkach?

Gazeta Prawna (2009-06-23), autor: Marek Opolski , oprac.: GR

cze 24, 2009

Płatnicy składek za osoby zatrudnione w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze muszą potwierdzać okresy takiej pracy nawet wtedy, gdy miała miejsce po 31 grudnia 2008 r.

Obowiązek ten ciąży na nich do czasu przekazania pierwszego dokumentu zgłaszającego dane o pracownikach zatrudnionych przy pracach szczególnych.

Osoba ubiegająca się o przyznanie emerytury pomostowej do wniosku o to świadczenie powinna dołączyć zaświadczenia o wykonywaniu pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze w rozumieniu dotychczasowych przepisów, jak również zaświadczenia potwierdzające wykonywanie pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze w myśl obowiązującej od 1 stycznia 2009 r. ustawy z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych.

Zgodnie z przepisami tej ustawy od 2010 r. płatnicy składek zatrudniający pracowników w szczególnych warunkach lub przy pracach o szczególnym charakterze będą zobowiązani do opłacania składek na Fundusz Emerytur Pomostowych (FEP) za pracowników, którzy spełniają łącznie dwa warunki:

– urodzili się po 31 grudnia 1948 r.,

– wykonują prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wymienione w ustawie o emeryturach pomostowych.

Płatnicy składek będą mieli również obowiązek przekazania do ZUS informacji o pracowniku, za którego byli zobowiązani opłacać składkę na FEP w postaci dokumentu: zgłoszenie danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Takie zgłoszenie trzeba będzie składać w postaci przygotowanego przez ZUS formularza w terminie do 31 marca danego roku kalendarzowego za poprzedni rok kalendarzowy. Pierwszego zgłoszenia płatnik składek będzie musiał dokonać do 31 marca 2011 r.  za 2010 rok.

Natomiast do czasu przekazania pierwszego zgłoszenia płatnicy składek muszą wystawiać odpowiednie zaświadczenia.

Więcej w Gazecie Prawnej z 23 czerwca 2009 r.