Liczba urlopów wychowawczych, z których może skorzystać pracownica, nie jest limitowana. Przez cały okres korzystania z nich pracodawca nie może jej wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę. Musi przestrzegać tego zakazu od dnia złożenia przez pracownicę wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego do dnia jego zakończenia. Może rozstać się z podwładną na wychowawczym, tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, a także gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.
Do obowiązków płatnika składek należy zgłoszenie osoby przebywającej na urlopie wychowawczym do ubezpieczeń emerytalnego, rentowych i zdrowotnego oraz naliczanie składki na te ubezpieczenia. Płatnik składek wypełnia i składa co miesiąc raport ZUS RCA z kodem 1211, w którym wykazuje składki na te ubezpieczenia. Z tą samą częstotliwością sporządza i przekazuje do ZUS raport imienny ZUS RSA, wykazując przerwy w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu pracy, z kodem ubezpieczenia 0110 i kodem przerwy 121 lub 122.
Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w przypadku osób przebywających na urlopach wychowawczych stanowi minimalne wynagrodzenie za pracę, czyli 1276 zł w 2009 r. Naliczone przez płatnika składki za osoby przebywające na urlopach wychowawczych finansuje ZUS ze środków budżetu państwa.
Więcej w Rzeczpospolitej z 24 czerwca 2009 r.