Zaliczenie kwoty zwrotu VAT na poczet zaległości podatkowej dokonuje się z mocy samego prawa i następuje z dniem złożenia deklaracji wykazującej zwrot podatku.
Urząd skarbowy odmówił zaliczenia zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym wynikającej z deklaracji VAT-7 na zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych za 2007 rok. Stwierdził, że zaliczenie zwrotu podatku na poczet zaległych, bądź bieżących zobowiązań podatkowych jest możliwe jedynie po spełnieniu warunków koniecznych, tj. w danym organie podatkowym musi istnieć zarówno kwota zwrotu podatku, jak również kwota zaległych bądź bieżących zobowiązań podatkowych. Podatnik złożył skargę do sądu.
WSA stwierdził, że skarga jest zasadna. Przepisy ordynacji podatkowej mówią, że nadpłaty wraz z ich oprocentowaniem podlegają zaliczeniu z urzędu na poczet zaległości podatkowych wraz z odsetkami za zwłokę oraz bieżących zobowiązań podatkowych, a w razie ich braku podlegają zwrotowi z urzędu, chyba że podatnik złoży wniosek o zaliczenie nadpłaty w całości lub w części na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych.
Na skutek dokonanego z mocy prawa zaliczenia zwrotu różnicy podatku na poczet zaległości podatkowej następuje uregulowanie należności względem Skarbu Państwa, a nie określonego organu podatkowego.
Więcej w Rzeczpospolitej z 25 czerwca 2009 r.