Czy rodzic-konkubent dostanie zasiłek opiekuńczy?

Rzeczpospolita (2009-06-30), autor: Magdalena Januszewska , oprac.: GR

cze 30, 2009

Ojciec może wziąć zasiłek opiekuńczy na dziecko. Nie dostanie go jednak, jeżeli zachoruje jego życiowa partnerka, z którą jest w nieformalnym związku.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje przez okres zwolnienia z powodu opiekowania się dzieckiem lub chorym członkiem rodziny. Na świadczenie może liczyć ubezpieczony chorobowo zarówno obowiązkowo, jak i dobrowolnie. Nie ma tu minimalnego czasu, w którym trzeba być ubezpieczonym, aby nabyć prawo do tego zasiłku.

Takie uprawnienie przewiduje ustawa z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Gdy w grę wchodzi opieka nad dzieckiem, to zasiłek może wziąć zarówno jego matka, jak i ojciec (art. 3 2 ustawy chorobowej). Nie ma znaczenia, czy są małżeństwem czy nie. ZUS da go tylko jednemu – temu, który wystąpi z wnioskiem o jego wypłatę za dany okres.

Warunkiem wykorzystania zasiłku opiekuńczego jest jednak to, że nie ma innych członków rodziny, którzy mogliby zapewnić opiekę. Inaczej jest tylko, gdy choruje dziecko w wieku do dwóch lat – wtedy zasiłek przysługuje nawet wówczas, gdy ktoś z bliskich mógłby się nim zająć.

Zasiłku na opiekę nad chorym członkiem rodziny nie otrzyma konkubent zajmujący się konkubiną lub odwrotnie. Ustawa przyznaje takie prawo na opiekę nad innym członkiem rodziny niż dziecko, a zgodnie z art. 32 ust. 3 ustawy za członków rodziny uważa się małżonka, rodziców, teściów, dziadków, wnuki, rodzeństwo oraz dzieci w wieku ponad 14 lat.

Więcej w Rzeczpospolitej z 26 czerwca 2009 r.