Zły stan zdrowia podatnika, w tym zdrowia psychicznego, nie jest podstawą do zawieszenia postępowania podatkowego i nie powoduje utraty zdolności do czynności prawnych.
Podatnik wystąpił do izby skarbowej z wnioskiem o zawieszenie toczącego się postępowania odwoławczego. W uzasadnieniu wskazał na brak możliwości uczestniczenia w postępowaniu ze względu na zły stan zdrowia psychicznego.
Izba odmówiła jednak zawieszenia postępowania powołując się na art. 201 § 1 ordynacji podatkowej, który zawiera zamknięty katalog okoliczności dających podstawę do zawieszenia prowadzonego postępowania podatkowego. Powoduje to, że wyłącznie zaistnienie zdarzenia wskazanego wprost w tym przepisie nakłada na organ obowiązek zawieszenia postępowania, a jego niewystąpienie uniemożliwia zastosowanie tego środka.
Organ podatkowy zawiesza postępowanie:
– w razie śmierci strony, jeżeli postępowanie nie podlega umorzeniu jako bezprzedmiotowe,
– gdy rozpatrzenie sprawy i wydanie decyzji jest uzależnione od rozstrzygnięcia zagadnienia wstępnego przez inny organ lub sąd,
– w razie śmierci przedstawiciela ustawowego strony,
– w razie utraty przez stronę lub jej ustawowego przedstawiciela zdolności do czynności prawnych,
– w sprawie dotyczącej odpowiedzialności osoby trzeciej – do dnia, w którym decyzja stanie się ostateczna,
– w razie wystąpienia, na podstawie ratyfikowanych umów międzynarodowych o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Polska, do organów innego państwa o udzielenie informacji niezbędnych do ustalenia lub określenia wysokości zobowiązania podatkowego.
Więcej w Rzeczpospolitej z 1 lipca 2009 r.