Niepewna ulga na emeryturę

Gazeta Prawna (2009-07-01), autor: Magdalena Majkowska , oprac.: GR

lip 2, 2009

Możliwość odliczenia od dochodu 12 tys. zł dla oszczędzających na dobrowolne zabezpieczenie emerytalne zakłada obywatelski projekt zmian w ustawie o PIT.

Osoby odkładające pieniądze na dodatkową emeryturę mają mieć z tego tytułu prawo do odliczenia od podstawy opodatkowania nowej ulgi podatkowej. Wprowadzenie podatkowej preferencji zakłada obywatelski projekt nowelizacji ustawy o PIT.

Nowelizacja umożliwia odliczanie od dochodu wpłat dokonanych przez podatnika w danym roku podatkowym bezpośrednio na własne dobrowolne zabezpieczenie emerytalne. Wysokość odliczenia wyniosłaby maksymalnie 12 tys. zł rocznie. Kwota ta podlegałaby corocznej waloryzacji. Zgodnie z projektem preferencją byłyby objęte wpłaty w instytucjach finansowych nadzorowanych lub notyfikowanych Komisji Nadzoru Finansowego dokonane od 1 stycznia do 31 grudnia każdego roku podatkowego.

Wprowadzenie nowej ulgi stoi jednak pod znakiem zapytania. W pierwszym czytaniu został złożony wniosek o odrzucenie projektu. Głosowanie ma odbyć się na trwającym posiedzeniu Sejmu.

Więcej w Gazecie Prawnej z 1 lipca 2009 r.