Pracodawca, który ma zaległości ubezpieczeniowe, może je regulować w częściach, jeśli dogada się z ZUS. Dzięki temu będzie mógł dostać pieniądze na dopłaty do pensji pracowników, których wysłał na przestojowe.
Projekt ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców przewiduje że na pomoc w finansowaniu przestojowego będą mogły też liczyć również te firmy, które zawrą porozumienia w sprawie spłaty zadłużenia i terminowo opłacają raty lub korzystają z odroczenia terminu płatności.
Zawieranie porozumień z dłużnikiem stosuje się od wielu lat na podstawie ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.
Płatnik musi napisać pismo w tej sprawie. Sam też powinien zaproponować swoje oczekiwania dotyczące m.in. wysokości rat terminu płatności i ilości rat.
Pracodawca powinien dostarczyć dokumentację określającą jego kondycję finansową i majątkową oraz inne dokumenty, które w jego ocenie mogą mieć wpływ na przyznanie ulgi. Na tej podstawie pracownik ZUS dokonuje analizy finansowej, oceniając m.in. wskaźnik rentowności, płynności i zadłużenia.
Czas trwania postępowania uzależniony jest od współdziałania stron ewentualnego porozumienia
Od składek które rozłożono na raty, nie nalicza się odsetek za zwłokę począwszy od następnego dnia po dniu wpływu wniosku o udzieleniu takiej ulgi.
Więcej w Rzeczpospolitej z 1 czerwca 2009 r.