Nie każda dotacja podlega VAT. Do podstawy opodatkowania wlicza się wyłącznie takie dotacje, które mają bezpośredni wpływ na kwotę należną (cenę) z tytułu dostawy lub świadczenia usługi. Muszą być one udzielone w celu dofinansowania (sfinansowania) dostawy konkretnych towarów lub usług i mieć bezpośredni wpływ na ich cenę.
Dotacje podlegają opodatkowaniu jako składnik ceny czynności, z którą są związane. W konsekwencji są one opodatkowane stawką właściwą dla dotowanych towarów lub usług (względnie objęte zwolnieniem).
W myśl art. 106 ust. 1 ustawy o VAT podatnik VAT ma obowiązek wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy.
Taka faktura dokumentuje sprzedaż, przez którą – zgodnie z art. 2 pkt 22 ustawy o VAT – rozumie się:
– odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,
– eksport towarów oraz
– wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.
W tak zdefiniowanej sprzedaży nie mieszczą się dotacje, subwencje i tym podobne dopłaty
Wystawienie faktury dla wypłacającego dotację w celu udokumentowania jej otrzymania jest zatem nieprawidłowe (WSA w Poznaniu w wyroku z 5 lutego 2009 r. I SA/Po 1390/08).
Z art. 106 ust. 7 ustawy o VAT wynika, że w razie zwrotu dotacji wystawia się fakturę wewnętrzną.
Opodatkowane dotacje, związane z dostawą towarów i usług, należy ująć w ewidencji VAT oraz stosownej deklaracji, tj. w deklaracji VAT-7, VAT-7K, VAT-7D. Dotyczy to także dotacji na dostawy towarów i usług zwolnione z opodatkowania, gdyż co do zasady są one objęte VAT.
Zgodnie z art. 19 ust. 21 ustawy o VAT obowiązek podatkowy z tytułu należnych na podstawie odrębnych przepisów dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze powstaje z chwilą uznania rachunku bankowego podatnika. Otrzymujący dopłatę powinien ją zewidencjonować dopiero w momencie, gdy wpłynie na jego konto w banku.
Dotacje, które nie podlegają VAT (nie powiększają podstawy opodatkowania dostawy towarów lub usług), dokumentuje się zwykłymi rachunkami, notami księgowymi lub innymi dowodami księgowymi zewnętrznymi w rozumieniu ustawy o rachunkowości.
Więcej w Rzeczpospolitej z 2 czerwca 2009 r.