Na jakich zasadach odpowiadają płatnicy podatków

Rzeczpospolita (2009-07-02), autor: Konrad Piłat , oprac.: GR

lip 6, 2009

Za podatek nie pobrany lub podatek pobrany, ale nie wpłacony płatnik, który nie wykonał swoich obowiązków, odpowiada całym swoim majątkiem.

Przedsiębiorcy wypłacający świadczenia pracownikom lub zleceniodawcom powinni skrupulatnie pobierać i odprowadzać zaliczki na podatek dochodowy. Ponoszą bowiem odpowiedzialność za prawidłowość rozliczeń, nawet jeśli nie dopełnią obowiązków z winy podatnika.

Zgodnie z zasadą zawartą w art. 26 ordynacji podatkowej podatnik odpowiada całym swoim majątkiem za wynikające ze zobowiązań podatkowych podatki. Podatnik jednak nie ponosi odpowiedzialności z tytułu zaniżenia lub nie ujawnienia przez płatnika podstawy opodatkowania czynności.

Zgodnie z art. 30 § 1 i 3 płatnik, który nie wykonał swoich obowiązków, odpowiada całym swoim majątkiem za podatek nie pobrany lub podatek pobrany, ale nie wpłacony. Aby dochodzić należności od płatnika, organ podatkowy musi wydać decyzję o jego odpowiedzialności.

Jeśli za pobór podatku odpowiedzialny jest płatnik i nie dopełnił on swoich obowiązków, to urząd skarbowy nie może się domagać zapłaty od podatnika. Potwierdza to interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu z 31 października 2008 r. (ILPB1/ 415-587/08-2/AMN).

Płatnicy nie mogą liczyć na umorzenie zaległości podatkowych lub odsetek za zwłoką. Mają natomiast prawo wystąpić z wnioskiem o odroczenie terminu płatności lub rozłożenie podatku lub zaległości na raty.

Więcej w Rzeczpospolitej z 2 lipca 2009 r.