Za podatek nie pobrany lub podatek pobrany, ale nie wpłacony płatnik, który nie wykonał swoich obowiązków, odpowiada całym swoim majątkiem.
Przedsiębiorcy wypłacający świadczenia pracownikom lub zleceniodawcom powinni skrupulatnie pobierać i odprowadzać zaliczki na podatek dochodowy. Ponoszą bowiem odpowiedzialność za prawidłowość rozliczeń, nawet jeśli nie dopełnią obowiązków z winy podatnika.
Zgodnie z zasadą zawartą w art. 26 ordynacji podatkowej podatnik odpowiada całym swoim majątkiem za wynikające ze zobowiązań podatkowych podatki. Podatnik jednak nie ponosi odpowiedzialności z tytułu zaniżenia lub nie ujawnienia przez płatnika podstawy opodatkowania czynności.
Zgodnie z art. 30 § 1 i 3 płatnik, który nie wykonał swoich obowiązków, odpowiada całym swoim majątkiem za podatek nie pobrany lub podatek pobrany, ale nie wpłacony. Aby dochodzić należności od płatnika, organ podatkowy musi wydać decyzję o jego odpowiedzialności.
Jeśli za pobór podatku odpowiedzialny jest płatnik i nie dopełnił on swoich obowiązków, to urząd skarbowy nie może się domagać zapłaty od podatnika. Potwierdza to interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu z 31 października 2008 r. (ILPB1/ 415-587/08-2/AMN).
Płatnicy nie mogą liczyć na umorzenie zaległości podatkowych lub odsetek za zwłoką. Mają natomiast prawo wystąpić z wnioskiem o odroczenie terminu płatności lub rozłożenie podatku lub zaległości na raty.
Więcej w Rzeczpospolitej z 2 lipca 2009 r.