Przedsiębiorca, który wybrał podatek liniowy, nie może z niego zrezygnować do końca roku. W niektórych sytuacjach utraci jednak prawo do rozliczania się w ten sposób. Wtedy musi odprowadzać podatek według skali.
Zgodnie z art. 9a ustawy o PIT podatnik, który wybrał 19% stawkę liniową w pewnych sytuacjach traci prawo do rozliczania się na takich zasadach. Będzie tak, jeśli uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy odpowiadające czynnościom, które podatnik wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub wykonywał albo wykonuje w roku podatkowym – w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy.
W tym roku przedsiębiorca, który wybrał ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, nie traci go w trakcie roku po przekroczeniu limitu 150 tys. euro. W takiej sytuacji będzie musiał założyć księgę przychodów i rozchodów dopiero od 1 stycznia następnego roku. To efekt ostatniej nowelizacji ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (dalej ustawa o ryczałcie).
W takiej sytuacji przedsiębiorca natychmiast musi zmienić formę ewidencji i zacząć rozliczać się na zasadach ogólnych. Wynika to z art. 22 ustawy. W myśl tego przepisu w razie utraty warunków do opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podatnik jest zobowiązany, poczynając od dnia, w którym nastąpiła utrata tych warunków, zaprowadzić właściwe księgi (chyba że jest zwolniony z tego obowiązku) i opłacać podatek dochodowy na ogólnych zasadach.
Przedsiębiorca, który w trakcie roku traci prawo do opodatkowania ryczałtem, musi przejść na rozliczanie według skali podatkowej. Nie może natomiast od razu odprowadzać podatku według 19% stawki liniowej (ma prawo go wybrać dopiero od kolejnego roku). Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 29 października 2008 r. (IPPB1/415-852/08-4/AŻ).
Więcej w Rzeczpospolitej z 6 czerwca 2009 r.