Emeryturę unijną można transferować

Rzeczpospolita (2009-07-07), autor: Sylwia Gortyńska , oprac.: GR

lip 8, 2009

Kiedy osoba pobierająca rentę czy emeryturę w innym państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Szwajcarii wraca do Polski, może otrzymywać nadal takie należności. Aby tak się stało musi złożyć wniosek.

Praca za granicą ma wpływ na prawo do uzyskania świadczeń społecznych w Polsce. Jeśli jesteśmy uprawnieni do emerytury czy renty w innym państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Szwajcarii, to możemy transferować takie świadczenia do Polski.

Transferowi nie podlegają tzw. specjalne świadczenia nieskładkowe, np.:

– emerytura socjalna wynikająca z art. 89 kodeksu zabezpieczenia społecznego (Bułgaria),

– zasiłek dla osób dorosłych niepełnosprawnych wynikający z ustawy o świadczeniach socjalnych dla osób niepełnosprawnych (Estonia),

– świadczenia pieniężne z tytułu pomocy osobom starszym i inwalidom niezdolnym do pracy wynikające z dekretu królewskiego oraz nieskładkowe renty inwalidzkie i emerytury określone w ustawie powszechnej w sprawie zabezpieczenia społecznego (Hiszpania),

– renty nieskładkowe dla wdów i wdowców wynikające z ustawy o pomocy społecznej (Irlandia),

– renty socjalne wynikające z ustawy z 2003 r. o rencie socjalnej (Polska),

– zasiłki na utrzymanie w przypadku niepełnosprawności wynikające z ustawy z 1991 r. o zasiłku na utrzymanie w wypadku niepełnosprawności (Wielka Brytania).

Nie mogą być także transferowane świadczenia pomocy społecznej oraz świadczenia dla ofiar wojny lub jej skutków.

Emerytury i renty nabyte na podstawie ustawodawstwa jednego lub kilku państw członkowskich nie mogą zostać obniżone, zmienione, zawieszone lub uchylone. Jeżeli ustawodawstwo jednego z państw członkowskich przewiduje wypłacanie dodatku do emerytury lub renty wyłącznie osobom zamieszkałym w tym państwie, dodatek taki będzie wypłacany również osobom uprawnionym do emerytury lub renty z instytucji ubezpieczeniowej tego państwa zamieszkałym w każdym innym państwie członkowskim. To tzw. zasada praw nabytych.

Więcej w Rzeczpospolitej z 7 czerwca 2009 r.