Polska Izba Motoryzacyjna nie korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych. Tak wynika z orzeczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 3 lipca 2009 r.
Sprawa była wynikiem kontroli za lata 2003 – 2005. WSA uznał, że Polska Izba Motoryzacyjna korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT.
Izba skarbowa nie dała jednak za wygraną i złożyła skargę kasacyjną. NSA przyznał rację fiskusowi i skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia, ale tym razem WSA oddalił skargę.
Podatnik wskazał, że nawet jeśli nie ma prawa korzystać ze zwolnienia zawartego w art. 17 ust 1 pkt 4 ustawy o CIT, to znajdują do niego zastosowanie regulacje zawarte w pkt 40 tego przepisu. Zwalniają one od podatku składki członkowskie członków organizacji politycznych, społecznych i zawodowych – w części nie przeznaczonej na działalność gospodarczą.
Sąd podkreślił, że podatnik działa na podstawie ustawy o izbach gospodarczych. Jego głównym zadaniem jest więc reprezentowanie interesów gospodarczych zrzeszonych przedsiębiorców, w szczególności wobec władzy publicznej. Nie spełnia zatem warunków z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT. Nie stosuje się do niego również pkt 40 tego przepisu, ponieważ Polska Izba Motoryzacyjna nie jest organizacją polityczną, społeczną ani zawodową.
Więcej w Rzeczpospolitej z 7 czerwca 2009 r.