Zmiany przepisów ustawy o VAT obowiązujące od 1 grudnia 2008 r. uzależniły możliwość wystąpienia o zwrot bezpośredni VAT od samego istnienia nadwyżki podatku naliczonego nad należnym. Zasadniczo zwrot bezpośredni VAT jest możliwy w terminie 60 dni. Jednakże na wniosek podatnika złożony wraz z deklaracją podatkową urząd skarbowy jest zobowiązany przyspieszyć zwrot VAT i dokonać go w terminie 25 dni.
Teraz przyśpieszony zwrot VAT jest możliwy, o ile kwoty podatku naliczonego wykazane w deklaracji podatkowej wynikają z faktur dokumentujących kwoty należności, które zostały w całości zapłacone, dokumentów celnych, deklaracji importowej oraz decyzji, w których określono prawidłową wysokość należnego podatku importowego (zgodnie z art. 33 oraz 34 ustawy o VAT), transakcji rozliczanych metodą samonaliczenia, jeżeli w deklaracji podatkowej została wykazana kwota podatku należnego od tych transakcji.
Najistotniejszą zmianą jest zniesienie wymogu dokonania zapłaty należności bezpośrednio podatnikowi będącemu wystawcą faktury.
Zgodnie z literalnym brzmieniem przepisów w przypadku dokumentów celnych i decyzji celnych nie ma wymogu zapłaty całej należności, a jedynie zapłaty kwoty podatku naliczonego wynikającego z dokumentu celnego. Może to prowadzić do wniosku, że możliwe jest wystąpienie o przyśpieszony zwrot VAT w sytuacji, gdy dokonano importu towarów, od którego został zapłacony VAT importowy (będący jednocześnie podatkiem naliczonym), mimo że nie nastąpiła zapłata ceny (kwoty netto) za zaimportowany towar.
Więcej w Rzeczpospolitej z 10 lipca 2009 r.