Czy ZUS może przenieść odpowiedzialność na spadkobierców za te zobowiązania, które są konsekwencją tzw. spraw osobistych nieprzechodzących na spadkobierców?
Ustawa z 15 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych każe odpowiednio stosować do należności z tytułu składek w zakresie odpowiedzialności spadkobierców przepisy ordynacji podatkowej. Zgodnie bowiem z art. 102 § 2 w razie śmierci strony w toku postępowania w sprawach dotyczących praw lub obowiązków, które przechodzą na spadkobierców, wstępują oni w miejsce dotychczasowej strony.
W myśl art. 103 organy podatkowe zobowiązane są zawiadomić spadkobierców m in. o:
– złożonych przez spadkodawcę odwołaniach od decyzji, zażaleniach na postanowienia i skargach do sądu administracyjnego,
– decyzjach i postanowieniach, które zostały doręczone spadkodawcy, a w dniu jego śmierci nie upłynął jeszcze termin na złożenie odwołania, zażalenia lub skargi do sądu administracyjnego,
– złożonych przez spadkodawcę wnioskach o wszczęcie postępowania,
– postępowaniach wszczętych z urzędu wobec spadkodawcy.
Te przepisy nie zostały jednak rozciągnięte na należności z tytułu składek.
Biorąc powyższe pod uwagę spadkobiercy ponoszą odpowiedzialność za zobowiązania spadkodawcy, ale bez możliwości uczestniczenia w postępowaniach, z których zobowiązania te wynikają. Jedyną linią ich obrony w takich sytuacjach jest podnoszenie zarzutów co do istnienia obowiązku spadkodawcy w odwołaniu od decyzji o przeniesieniu odpowiedzialności na spadkobierców.
Więcej w Rzeczpospolitej z 10 czerwca 2009 r.