Działalność w specjalnej strefie ekonomicznej pozwala zaoszczędzić na podatkach. Zanim jednak zdecydujemy się na ulokowanie w niej firmy, przejrzyjmy dokładnie przepisy.
Specjalna strefa ekonomiczna to określony rozporządzeniem Rady Ministrów obszar przeznaczony do prowadzenia działalności gospodarczej. Strefy funkcjonują w ramach europejskiego programu rozwoju regionalnego i mają pomagać poszczególnym regionom w osiągnięciu poziomu Wspólnoty Europejskiej. Aby strefa spełniała swoją funkcję, musi dawać pracę i przyciągać inwestycje w nowe urządzenia i technologie.
Działalność w strefie prowadzona jest na podstawie zezwolenia wydanego zgodnie z ustawą o specjalnych strefach ekonomicznych. Zezwolenie takie zawiera przedmiot działalności, liczbę nowych miejsc pracy do utworzenia i wysokość wydatków inwestycyjnych oraz terminy na wykonanie obydwu tych zadań. Najważniejsze wyłączenia w zakresie działalności to: handel, hutnictwo, górnictwo, gorzelnictwo, usługi finansowe, energetyka oraz hazard. Wielkość zwolnienia z podatku, które stanowi pomoc publiczną, nie może przekroczyć maksymalnej pomocy publicznej dopuszczalnej dla przedsiębiorcy w danym regionie, w Polsce w zależności od regionu jest to 30, 40 lub 50 proc. tzw. kosztów kwalifikowanych, w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw odpowiednio o 20 i 10 proc. więcej.
Najważniejszym warunkiem opłacalności działalności w strefie jest zyskowność przedsiębiorstwa, która pozwoli efektywnie wykorzystać przysługujące zwolnienie z podatku. Trzeba pamiętać, że czas istnienia strefy, a tym samym korzystania ze zwolnienia, jest ograniczony. Obecnie cezurą istnienia stref w Polsce jest koniec 2020 roku, choć mówi się też o przedłużeniu tego okresu.
Więcej w Rzeczpospolitej z 17 lipca 2009 r.