Maleje liczba ofert pracy dla niepełnosprawnych

Gazeta Wyborcza (2009-07-20), autor: Katarzyna Kolińska-Dąbrowska , oprac.: GR

lip 21, 2009

Ofert jak na lekarstwo i duża liczba zarejestrowanych w urzędach pracy taki jest obraz sytuacji niepełnosprawnych w pośredniakach.

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności GUS w Polsce jest 3,7 mln osób niepełnosprawnych, a w wieku produkcyjnym aż 2,2 mln. Ponad 81,5 tys. było zarejestrowanych jako bezrobotni. Prawo do zasiłku posiada tylko 15 tys. osób.

Niepełnosprawni w urzędach pracy mogą rejestrować się jako bezrobotni lub jako osoby poszukujące pracy. W tym ostatnim przypadku mogą pobierać rentę i korzystać z usług pośredniaka: staży, szkoleń, pośrednictwa pracy.

Powiatowe urzędy pracy mają niewiele ofert do zaproponowania i z miesiąca na miesiąc jest ich coraz mniej. Wystarczy wejść na stronę internetową pośredniaka, by zobaczyć, ile jest ofert z wolnego rynku: na 183 oferty w stołecznym PUP przy ul. Ciołka tylko 13 jest dla niepełnosprawnych. Podobnie jest w całym kraju. Takimi pracownikami nie są zainteresowani pracodawcy na wolnym rynku pracy, choć mogą otrzymać dofinansowania z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Więceje w Gazecie Wyborczej z 20 lipca 2009 r.