Przedsiębiorca może ustanowić pełnomocnika, który załatwi w jego imieniu wszystkie sprawy w urzędzie skarbowym.
Pełnomocnikiem przedsiębiorcy może być tylko osoba fizyczna mająca pełną zdolność do czynności prawnych. Trzeba podać imię i nazwisko pełnomocnika, numer dowodu osobistego i adres. Pełnomocnikiem nie może być biuro rachunkowe, ale osoba, która to biuro prowadzi lub jest w nim zatrudniona.
Udzielając pełnomocnictwa, trzeba wskazać jego zakres. Podatnik może swobodnie kształtować zakres, w jakim pełnomocnik będzie uprawniony do działania w jego imieniu.
Przedsiębiorca może udzielić pełnomocnictwa ogólnego (czyli do działania w takim zakresie, w jakim może działać, sam będąc stroną postępowania) albo pełnomocnictwa do poszczególnych kategorii czynności, np. do doręczeń itp.
Pełnomocnictwo powinno być udzielone na piśmie lub zgłoszone ustnie do protokołu.
Pełnomocnik dołącza do akt oryginał lub urzędowo poświadczony odpis pełnomocnictwa. Sam uwierzytelnić odpis udzielonego mu pełnomocnictwa może tylko adwokat, radca prawny lub doradca podatkowy.
Od dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa należy uiścić opłatę skarbową w wysokości 17 zł. Obowiązek jej zapłaty powstaje z chwilą złożenia dokumentu w organie podatkowym. W razie złożenia do akt sprawy sądowej jednego dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa więcej niż jednemu pełnomocnikowi należna jest jednokrotna wysokość opłaty skarbowej. Będzie tak jednak tylko wtedy, gdy pełnomocnicy uprawnieni są do łącznego działania wynikającego z treści pełnomocnictwa. W razie natomiast samodzielnego działania każdego z pełnomocników należna jest wielokrotność opłaty skarbowej, uzależniona od liczby pełnomocników wymienionych w jednym pełnomocnictwie. Potwierdził to prezydent miasta Bielsko-Biała w Interpretacji z 14 maja 2007 r. (DB.VI-3120/19/07/0S).
Jeśli przedsiębiorca ustanowi pełnomocnika, pisma doręcza się temu pełnomocnikowi. Jeśli ma kilku pełnomocników, powinien wskazać jednego z nich jako właściwego w sprawie doręczeń. Inaczej organ podatkowy doręczy pismo pełnomocnikowi wybranemu według własnego uznania.
Należy pamiętać, że Przedsiębiorca zobowiązany jest ustanowić pełnomocnika , jeśli wyjeżdża za granicę na okres co najmniej dwóch miesięcy.
Więcej w Rzeczpospolitej z 21 lipca 2009 r.