W Gdyni już wiedzą, jak pomóc niepełnosprawnym…

Gazeta Wyborcza , autor: Katarzyna Fryc , oprac.: GR

mar 21, 2007

Centrum Integracja to pierwsza taka placówka na Pomorzu, która ma pomagać niepełnosprawnym i ich rodzinom. Uroczyście otwarto ją wczoraj.

Poruszasz się na wózku i potrzebujesz dofinansowania na przebudowę mieszkania Jesteś niepełnosprawnym, który szuka pracy Może prowadzisz firmę i planujesz zatrudnić osobę niepełnosprawną We wszystkich tych sprawach pomoże otwarte wczoraj w Gdyni Centrum Integracja. To pierwsza w północnej Polsce placówka prowadzona przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji.

– W Centrum Integracja znajdą pomoc osoby niepełnosprawne, ich rodziny i opiekunowie, pracodawcy poszukujący pracowników, organizacje pozarządowe i wszyscy zainteresowani tematyką niepełnosprawności – mówi Piotr Pawłowski, prezes stowarzyszenia. – Tu mogą dowiedzieć się, jak dostać dofinansowanie na sprzęt rehabilitacyjny, jak korzystać z ulg komunikacyjnych. Tu czeka na nich bezpłatna porada prawnika, psychologa, pracownika socjalnego i doradcy zawodowego, który pomoże napisać życiorys i list motywacyjny. Centrum zajmie się również pośrednictwem pracy, organizacją szkoleń zawodowych i warsztatów.

Podobne placówki z dużym powodzeniem działają już w Warszawie, Krakowie i Zielonej Górze. – Otwarte przed czterema laty warszawskie centrum udzieliło 40 tysięcy porad, ponad tysiąc osób niepełnosprawnych skorzystało ze szkoleń i doradztwa zawodowego, a 250 z nich znalazło pracę – dodaje Pawłowski.

Koszty działalności gdyńskiego centrum przez najbliższy rok pokryją fundusze unijne (2 mln zl). Natomiast na urządzenie jego siedziby (120 tys. zl) złożyli się sponsorzy (głównie Philips Morris Polska SA i Vectra SA) oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji i PFRON.

Więcej Gazeta Wyborcza- Trójmiasto.