Nie wystarczą setki tysięcy złotych na aktywizację zawodową niepełnosprawnych dorosłych. Trzeba zacząć od przygotowania młodych ludzi do wejścia na rynek pracy.
Według potocznych opinii to niechęć pracodawców do zatrudniania osób niepełnosprawnych jest główną przyczyną niewielkiej aktywizacji tych osób w Polsce. Jednak ten stereotyp nie do końca jest zgodny z wynikami „Ogólnopolskich badań sytuacji, potrzeb i możliwości osób niepełnosprawnych”.
Według badań wśród niepełnosprawnych jest wiele osób, które nie są zainteresowane podjęciem pracy. Niechęć wynika często z braku rozeznania we własnych kompetencjach i bardzo niskiego poczucia własnej wartości. Niepełnosprawni obawiają się że nie poradzą sobie w pracy. Niewiele też wiedzą o przysługujących im formach wsparcia. Wiele osób wycofuje się z rynku pracy i narastają wśród nich postawy roszczeniowe.
Pieniądze na aktywizację zawodową dorosłych to za mało. Z badań wynika, że trzeba zadbać o niepełnosprawne dzieci i młodzież. Potrzebne są grupy wsparcia dla ich rodziców i nauczycieli, potrzebna jest większa i systematyczna pomoc psychologów. Widać duże różnice między starszym pokoleniem, a młodymi, dynamicznymi ludźmi, którzy są lepiej wykształceni, bardziej otwarci na świat i samodzielni.
Więcej w Rzeczpospolitej z 22 lipca 2009 r.