Wnioski o zwrot zagranicznego VAT firmy będą składać we własnym kraju

Rzeczpospolita (2009-07-23), autor: Krzysztof Bramorski , oprac.: GR

lip 24, 2009

Od 1 stycznia 2010 r. przedsiębiorcy chcący odzyskać VAT od zagranicznych zakupów będą składać wniosek o jego zwrot w państwie siedziby, a nie, jak było do tej pory, w państwie, w którym został poniesiony wydatek.

Taką zmianę wprowadza dyrektywa Rady z 12 lutego 2008 r. nr 2008/9/WE określająca nowe zasady zwrotu VAT podatnikom z Unii Europejskiej, którzy nie mają siedziby w państwie członkowskim właściwym do zwrotu tego podatku.

Dyrektywa będzie miała zastosowanie do wniosków o zwrot złożonych po 31 grudnia 2009 r. Przyjęte w niej rozwiązania mają na celu poprawę sytuacji przedsiębiorców, gdyż państwa członkowskie w razie opóźnienia zwrotu będą zobowiązane do wypłaty odsetek. Natomiast dzięki wykorzystaniu elektronicznej formy wysyłania wniosku procedura zwrotu podatku zostanie znacznie uproszczona.

Wnioski będą składane w formie elektronicznej, w państwie właściwym dla siedziby podatnika. W konsekwencji polski przedsiębiorca nie będzie występować o zwrot za granicą, tylko będzie to czynić za pośrednictwem polskiego urzędu skarbowego, który jego wniosek przekaże państwu członkowskiemu właściwemu dla zwrotu podatku.

Dodatkowo dyrektywa wydłuża termin na wystąpienie o zwrot VAT do 30 września roku kalendarzowego następującego po okresie zwrotu.

W razie nie wypłacenia zwrotu we wskazanych terminach przedsiębiorcy będą przysługiwały odsetki naliczane od następnego dnia po upływie terminu wypłaty zwrotu do dnia, w którym zostanie on faktycznie dokonany, w wysokości przewidzianej zgodnie z prawem krajowym danego państwa członkowskiego UE dla nieterminowego zwrotu podatku (zgodnie z polskimi przepisami odsetki przysługują w wysokości odpowiadającej opłacie prolongacyjnej stosowanej przy odroczeniu terminu płatności podatku lub jego rozłożeniu na raty).

Więcej w Rzeczpospolitej z 23 lipca 2009 r.