Uważaj, na co wydajesz pieniądze z zfśs

Rzeczpospolita (2009-07-24), autor: Agnieszka Janowska , oprac.: GR

lip 27, 2009

Jeśli kryzys gospodarczy nie zmusił cię do zrezygnowania z funduszu socjalnego, możesz jego środkami wspierać swój personel w trudnych czasach. Jednak dobrze wybieraj cele.

Przy przyznawaniu indywidualnych świadczeń z zfśs pracodawca powinien zawsze kierować się kryterium dochodowym (socjalnym), a nie takim jak staż czy wyniki pracy (wyroki SN z 20 sierpnia 2001 r., I PKN 579/00, i z 16 sierpnia 2005 r. IPK12/05).

Należy zwrócić uwagę także na stanowisko Sądu Najwyższego, zgodnie z którym kryterium socjalne, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy o zfśs, odnosi się jedynie do przyznawania ulgowych świadczeń i usług, o których mowa w art. 2 ust. 1 ustawy (wyrok z 23 października 2008 r., II PK 74/08).

Planując wydatki socjalne, dobrze jest uwzględnić strukturę personelu, czyli przedziały wiekowe, poziomy wynagrodzeń, liczbę i wiek dzieci osób uprawnionych.

Świadczenia z zfśs są zasadniczo zwolnione ze składek ZUS (por. § 2 ust. 1 pkt 19 i 21 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, Dz. U. nr 161, poz. 1106 ze zm.).

Dla pracodawcy odpisy na zfśs są kosztem uzyskania przychodu, natomiast nie są nim już konkretne wydatki socjalne.

Do najczęściej popełnianych błędów należy finansowanie z funduszu socjalnego takich wydatków jak: szkolenia i inne formy dokształcania pracowników, dodatkowa opieka medyczna w formie abonamentowej oraz szczepienia, dodatkowe ubezpieczenia, dopłaty do przejazdów/dojazdów do pracy, upominki i prezenty dla pracowników.

Ze środków zfśs można w całości finansować m.in. dopłaty do ceny biletów do kina, teatru, na koncert lub inne imprezy kulturalno-rozrywkowe, karnety wstępu na zajęcia sportowe, basen, siłownię itp.

Koszt imprez integracyjnych może być sfinansowany ze środków zfśs tylko po łącznym spełnieniu określonych warunków: wyjazd/impreza ma charakter wypoczynkowy, rekreacyjno-sportowy lub kulturalno-oświatowy.

Więcej w Rzeczpospolitej z 24 lipca 2009 r.