Kurs walut zależy od tego, czy zostały sprzedane

Rzeczpospolita (2009-07-29), autor: KPT , oprac.: GR

lip 30, 2009

Inwestor nie może bezkrytycznie ufać danym z przesłanej przez biuro maklerskie informacji PIT-8C. Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 16 lipca 2009 r. (nr IPPB2/415-314/09-2/MK).

W jaki sposób ustalić dochód podlegający opodatkowaniu. Zastosowanie ma art. 11 ust. 3 ustawy o PIT. W myśl tego przepisu przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursów z dnia otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika, ogłaszanych przez bank, z którego usług korzystał podatnik i mających zastosowanie przy kupnie walut.

Jeżeli jednak podatnik nie korzysta z usług banku, przepis ten nakazuje przeliczać przychody na złote według ogłaszanego przez NBP kursu średniego walut obcych z dnia uzyskania przychodów. Tymczasem z art. 17 ust 1 pkt 6 ustawy o PIT wynika, że przychód z odpłatnego zbycia papierów wartościowych powstaje w dacie odpłatnego zbycia, choćby nie został faktycznie otrzymany przez podatnika. Decyduje więc moment przeniesienia własności papieru wartościowego na kupującego, a nie dzień zapłaty.

Inwestor może zaliczyć do kosztów nie tylko pieniądze wydane na zakup papierów wartościowych, ale także prowizję za prowadzenie rachunku w biurze maklerskim. Koszty przelicza się na złote według kursu średniego ogłoszonego przez NBP z ostatniego dnia roboczego przed nabyciem dolarów.

Więcej w Rzeczpospolitej z 29 lipca 2009 r.