Od niedawna zamawiający mogą wymagać od firm startujących w przetargach zatrudniania bezrobotnych czy niepełnosprawnych.
Podobne założenia zostały przygotowane w nowelizacji prawa zamówień publicznych. Posłowie ubiegli jednak rząd i włączyli je do zmian w ustawie o spółdzielniach socjalnych. Weszła ona w życie 16 lipca, modyfikując także przepisy o przetargach.
Zgodnie z nowymi regulacjami zamawiający może określić w przedmiocie zamówienia wymagania związane z zatrudnieniem osób m.in. bezrobotnych, młodocianych i niepełnosprawnych. Mówiąc wprost, organizator przetargu może zażądać, by wykonując zamówienie, firmy zatrudniły np. dwóch bezrobotnych.
Urzędnicy muszą jednak pamiętać, że zatrudnienie może być jedynie dodatkowym wymogiem, a głównym pozostaje realizacja samego przedmiotu zamówienia.
Jeśli urząd zdecyduje się wprowadzić do specyfikacji wymóg zatrudnienia dodatkowych osób, to musi określić ich liczbę i okres, przez jaki mają pracować. Okres ten nie może być dłuższy niż planowany termin realizacji zamówienia. Jeśli więc budowa ma trwać dwa lata, to zamawiający nie może wymagać zatrudnienia przez trzy .
Specyfikacja musi również określić, w jaki sposób firmy mają dokumentować zatrudnianie wskazanych osób oraz jak zamawiający będzie je kontrolował.
Zmiany mają poprawić sytuację na rynku pracy.
Więcej w Rzeczpospolitej z 29 lipca 2009 r.