Ulga rehabilitacyjna obejmuje adaptację mieszkania

Rzeczpospolita (2009-07-30), autor: KPT , oprac.: GR

lip 31, 2009

Koszt zamiany pieca węglowego na gazowy, który może być obsługiwany przez osobę niepełnosprawną, wolno odliczyć od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 22 lipca 2009 r. (nr IPPB4/415-328/09-4/PJ).

Z pytaniem zwróciła się podatniczka która utrzymuje niepełnosprawnego męża. Posiada on orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności i czasowe orzeczenie ZUS o całkowitej niezdolności do pracy. Z powodu jego niepełnosprawności podatniczka zmuszona była do wymiany pieca węglowego na gazowy. Modernizacja ogrzewania była niezbędna ponieważ mąż nie był w stanie obsługiwać starego, zamontowanego w piwnicy, pieca. Nie mógłby więc zostawać sam w domu.

Podatniczka wyjaśniła że odzyskała część VAT zawartego w cenie pieca, wypełniając formularz VZM-1.

Izba skarbowa zgodziła się z jej stanowiskiem. Zwróciła jednak uwagę, że może uwzględnić w ramach ulgi rehabilitacyjnej poniesione wydatki pomniejszone o zwrot VAT. Powołała się na art. 26 ust. 1 pkt. 6 ustawy o PIT. Zgodnie z tym przepisem podstawą obliczenia podatku jest dochód po odliczeniu kwot wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego jest utrzymaniu.

Więcej w Rzeczpospolitej z 30 lipca 2009 r.