Spółka oferuje osobom, które ukończyły 65 rok życia, dożywotnią rentę w zamian za przekazanie jej prawa własności domu lub mieszkania zawierając umowę dożywocia. Spółka w zamian za przeniesienie prawa własności nieruchomości zobowiązuje się do wypłaty dożywotniej renty. Przeniesienie własności następuje za życia zbywcy nieruchomości.
Zawarcie umowy powoduje przeniesienie własności nieruchomości na spółkę, która od tego momentu może korzystać z praw właściciela. Taka umowa, nie jest klasycznym, uregulowaniem więc może powodować wiele problemów interpretacyjnych co do praw i obowiązków stron.
Natomiast hipoteka odwrócona jest formą kredytu udzielonego przez bank lub inną instytucję finansową właścicielowi nieruchomości. Bank zobowiązuje się do comiesięcznych wypłat ustalonych w umowie kwot, w zamian za możliwość zaspokojenia się z nieruchomości po śmierci jej właściciela. Kredytobiorca otrzymuje od banku pieniądze i nie musi spłacać co miesiąc rat kredytowych.
Bank zaspokaja się ze sprzedaży nieruchomości dopiero po śmierci kredytobiorcy. Własność nieruchomości nie przechodzi na bank, a spadkobiercy osoby, która skorzystała z hipoteki odwróconej, mogą zachować nieruchomość pod warunkiem spłaty zaciągniętego kredytu. Jeżeli uzyskana ze sprzedaży nieruchomości cena przewyższa wierzytelność banku, nadwyżkę otrzymają spadkobiercy.
Więcej w Gazecie Prawnej z 31 lipca 2009 r.