Pakiet zdążył na kryzys

Gazeta Wyborcza (2009-07-31), autor: Piotr Skwirowski , oprac.: GR

sie 3, 2009

Prezydent wsparł rząd w walce z kryzysem i podpisał ustawę, która pomoże firmom przetrwać słabą koniunkturę. To ważna część rządowego pakietu antykryzysowego. Zawiera rozwiązania, nad którymi przez wiele tygodni pracowali wspólnie w Komisji Trójstronnej przedstawiciele rządu, pracodawców i organizacji związkowych.

Nie wszystkie rozwiązania zapisane w ustawie zyskały ich jednomyślność.

O szybkie podpisanie ustawy apelował w zeszłym tygodniu do Lecha Kaczyńskiego Kongres Przedsiębiorczości zrzeszający większość największych organizacji pracodawców. Ale związkowcy głośno krytykowali niektóre zapisy ustawy. Boją się przede wszystkim tzw. elastycznego czasu pracy. Związkowcy obawiają się, że pracodawcy będą nadużywać tego rozwiązania, a brak wypłat za nadgodziny będzie po prostu oznaczał obniżkę pensji.
 
Ale w ustawie są też inne rozwiązania. Choćby o dopłatach z funduszu pracy do pensji pracowników w okresie przestojów firmy, której sprzedaż spadnie o co najmniej 25 proc. W zamian za dopłaty firmy mają się powstrzymać od zwolnień. Będą też dopłaty do szkoleń, a umowy na czas określony będą mogły być zawierane na okres nie dłuższy niż 24 miesiące.

Ustawa antykryzysowa ma obowiązywać do końca 2011 r. Ale musi się jeszcze na nią zgodzić Komisja Europejska, bo wedle przepisów unijnych rządowe dopłaty do pensji pracowników stanowiłyby tzw. pomoc publiczną.

Więcej w Gazecie Wyborczej z 31 lipca 2009 r.