Przedsiębiorca, który dba o otoczenie siedziby i sadzi wokół niej drzewa i krzewy, może zaliczyć wydatki bezpośrednio do kosztów. Tak samo rozliczy zakup roślin zdobiących firmowe pomieszczenia. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy wydatki przedsiębiorcy wyróżniają się okazałością. Powstaje wtedy pytanie, jak traktować tego rodzaju wydatki.
Izba skarbowa zwróciła uwagę, że zgodnie z ogólną zasadą kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT (lub art. 23 ust. 1 ustawy o PIT). Wydatki na wystrój wnętrza jako koszty pośrednio związane z uzyskiwanymi przychodami spełniają tę definicję.
Jeśli ponoszone przez firmę nakłady na zakup roślin lub zagospodarowanie terenu ze względu na swoją okazałość odbiegają od zwyczajowo przyjętych, mogą być uznane za wydatki na reprezentację, które nie stanowią kosztów uzyskania przychodów.
Założenia trawnika, posadzenia roślin i krzewów, montażu instalacji nawadniającej oraz nawożenia, przycinania i wykonania innych prac pielęgnacyjnych mimo bezpośredniego odniesienia do budynku nie można zakwalifikować jako obiekty pomocnicze. Wydatków związanych z założeniem zieleni wokół budynków nie należy zaliczać do wartości początkowej tej nieruchomości.
Izba skarbowa potwierdziła stanowisko, że nasadzenia drzew i krzewów na gruntach przeznaczonych na działalność gospodarczą nie stanowi elementów tego gruntu, nie może więc zwiększać wartości początkowej gruntu. Nie są to również wydatki na ulepszenie środków trwałych, ponieważ w ich wyniku nie nastąpiła rozbudowa przebudowa czy modernizacja środka trwałego. Nie można też uznać, że są to wyłączone z kosztów wydatki na reprezentację, ponieważ ich celem nie jest kreowanie wizerunku firmy czy podniesienie prestiżu.
Więcej w Rzeczpospolitej z 4 lipca 2009 r.