Pracodawca, który z powodu kryzysu gospodarczego znajdzie się w przejściowych trudnościach finansowych, będzie mógł ubiegać się o dofinansowanie kosztów szkolenia lub studiów podyplomowych pracowników.
Na wniosek przedsiębiorcy, który utworzył fundusz szkoleniowy, starosta będzie mógł dofinansować z Funduszu Pracy koszty szkolenia lub studiów podyplomowych jego pracowników, pod warunkiem że szkolenie lub studia podyplomowe są uzasadnione obecnymi lub przyszłymi potrzebami pracodawcy. Dofinansowanie nie może jednak przekroczyć 300 proc. przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim kwartale (obecnie 9556,83 zł), a Funduszu Pracy opłaci do 80 proc. wydatków poniesionych przez firmę na ten cel.
W okresie szkolenia lub studiów podyplomowych pracownikowi będzie przysługiwało stypendium ze środków FP, wypłacane przez przedsiębiorcę. Mogą je otrzymać jednak tylko ci podwładni, którzy zgodzą się obniżenie wymiaru czasu pracy lub objęcie ich przestojem w produkcji. Stypendium wyniesie 100 proc. zasiłku dla bezrobotnych, czyli 575 zł miesięcznie, i będzie stanowić podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Starosta sfinansuje jednak przedsiębiorcy naliczone w ten sposób składki w części należnej od pracodawcy.
Wypłata dofinansowania do szkoleń oraz stypendiów dla pracowników nastąpi na podstawie umowy, którą firma musi zawrzeć ze starostą. Przedsiębiorca będzie musiał złożyć wniosek o wypłatę takiej pomocy do powiatowego urzędu pracy.
Podstawa prawna
Art. 3, 5, 22-26 ustawy z 1 lipca 2009 r. o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców (czeka na ogłoszenie w dzienniku ustaw, wejdzie w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia).
Art. 67-69 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2008 r. nr 69, poz. 415z póżn. zm.).
Więcej w Gazecie Prawnej z 5 sierpnia 2009 r.
zobacz więcej »