Czy niepełnosprawnemu przysługuje dodatkowa przerwa w pracy?

Gazeta Prawna (2009-08-06), autor: Małgorzata Tylewicz , oprac.: GR

sie 6, 2009

Pracodawca z otwartego rynku pracy zamierza zatrudnić pracownika ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Czy nabędzie on uprawnienia do dodatkowej przerwy w pracy, w przypadku gdy zatrudniony będzie w niepełnym wymiarze czasu pracy? Czy prawo do przerwy wynikającej z ustawy o rehabilitacji wyłącza prawo do przerwy przysługującej na podstawie kodeksu pracy?

W myśl art. 134 k.p., jeżeli dobowy wymiar czasu pracy pracownika wynosi co najmniej sześć godzin, pracownik ma prawo do przerwy w pracy trwającej co najmniej 15 minut. Przerwa ta jest wliczana do czasu pracy. Ustawa o rehabilitacji (…)w dodatkowy sposób przywilejowuje niepełnosprawnych pracowników poprzez przyznanie w art. 17 dodatkowej, 15-minutowej przerwy, która również jest wliczana do czasu pracy.

Przysługuje ona zarówno pracownikowi zatrudnionemu w zakładzie pracy chronionej, jak i u pracodawcy z otwartego rynku pracy. Przerwa powinna być poświęcona na gimnastykę usprawniającą lub wypoczynek.

Praca powyżej sześciu godzin dziennie powoduje kumulację uprawnień z kodeksu pracy i z ustawy o rehabilitacji, dzięki czemu pracownik może skorzystać z dwóch przerw po 15 minut bądź też jednej 30-minutowej.

Więcej w Gazecie Prawnej z 6 sierpnia 2009 r.


Obowiązki i uprawnienia pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne są omawiane na szkoleniu organizowanym przez Centrum Szkolenia Info Baza, które odbędzie się we Wrocławiu 21 sierpnia 2009 r.
zobacz więcej »