Terminu wypłaty zasiłku macierzyńskiego nie można przesunąć. A jeśli zamiast niego pracownica otrzymała wynagrodzenie, konieczna jest korekta wypłaconej kwoty i dokumentów rozliczeniowych.
Płatnik składek uprawniony do wypłaty zasiłków swoim pracownikom w czasie ich zatrudnienia, tj. taki płatnik który zgłasza do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych, dokonuje wypłaty zasiłków w terminach przyjętych dla wypłaty wynagrodzeń.
Jeżeli jednak ubezpieczony udokumentuje prawo do zasiłku po sporządzeniu listy płac lub po wypłacie wynagrodzenia, kwotę wynagrodzenia wypłaconą za okres nieobecności w pracy z powodu choroby lub macierzyństwa potrąca się (na podstawie art. 87 § 7 kodeksu pracy) przy wypłacie wynagrodzenia za następny miesiąc. Gdy ubezpieczony jest nadal nieobecny w pracy z powodu choroby lub macierzyństwa w następnym miesiącu, kwotę wynagrodzenia wypłaconego za okresy nieobecności w pracy z powodu choroby lub macierzyństwa podlegającą potrąceniu potrąca się z przysługującego ubezpieczonemu zasiłku.
Pobieranie zasiłku macierzyńskiego jest odrębnym od umowy o pracę tytułem do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych. Ubezpieczona, która nie miała ustalonego prawa do emerytury lub renty oraz innych tytułów do ubezpieczeń z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego obowiązkowo podlega tym ubezpieczeniom.
Tak wynika z obecnego brzemienia art. 9 ust 6 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, który zmieni się 1 września br. Od tego dnia żadna ze wskazanych okoliczności nie będzie już wyłączała obowiązku ubezpieczeń emerytalnego i rentowych z tytułu pobierania zasiłku. Podstawę wymiaru składek na te ubezpieczenia stanowi kwota wypłaconego zasiłku macierzyńskiego.
Więcej w Rzeczpospolitej z 12 sierpnia 2009 r.