Można zatrudnić pracownika na czas określony nie dłuższy niż 24 miesiące

Gazeta Prawna (2009-08-13), autor: Jolanta Zarzecka-Sawicka , oprac.: GR

sie 14, 2009

Od 22 sierpnia wchodzi w życie ustawa antykryzysowa o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego. Przewiduje wiele elastycznych rozwiązań w zakresie praw pracowniczych dla przedsiębiorców w przejściowych trudnościach finansowych.

Przedsiębiorca w przejściowych trudnościach finansowych zgodnie z powyższą ustawą może liczyć na wsparcie finansowe z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, a także dofinansowanie ze środków Funduszu Pracy studiów podyplomowych i stypendiów. Przedsiębiorca nie będzie mógł jednak wypowiedzieć umowy o pracę z przyczyn niedotyczących pracownika w okresach pobierania powyższych świadczeń oraz w okresach bezpośrednio po nich przypadających.

Jednocześnie ustawa zniosła ograniczenia w zatrudnianiu pracowników na czas określony, nie tylko dla przedsiębiorców dotkniętych recesją, ale również dla wszystkich przedsiębiorców w rozumieniu art. 4 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Ta zmiana, wprowadzona ustawą na kolejne dwa lata (dokładnie do 31 grudnia 2011 r.), przewiduje zawieszenie stosowania postanowień art. 25 k.p. Omawiana ustawa przewiduje, że okres zatrudnienia na podstawie umowy terminowej, a także łączny okres zatrudnienia na podstawie kolejnych umów terminowych pomiędzy tymi samymi stronami nie będzie mógł przekraczać 24 miesięcy. Kolejną umową o pracę na czas określony byłaby umowa zawarta przed upływem trzech miesięcy od rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniej terminowej umowy o pracę.

Zatem przez okres 24 miesięcy będziemy mieli do czynienia z terminowym zatrudnieniem bez względu na liczbę zawartych umów na czas określony i bez automatycznego przekształcenia trzeciej umowy w umowę bezterminową. Teraz liczony będzie łączny czas przepracowany na umowie na czas określony  dopiero jeśli ten okres przekroczy 24 miesiące, to umowa na czas określony przekształci się w umowę na czas nieokreślony.

Należy jednak zwrócić uwagę, iż zgodnie z ustawą do umów na czas określony trwających w dniu wejścia w życie ustawy antykryzysowej nie będzie się już stosować zasady kodeksowej, określonej w art. 25′, lecz nowe przepisy antykryzysowe. Jeżeli poprzednio zawarto dwie umowy terminowe, to trzecia umowa terminowa zawarta po wejściu w życie ustawy nie przekształci się automatycznie w bezterminową, ale pozostanie umową na czas określony. Dopiero do umów zawartych na czas określony trwających 1 stycznia 2012 r. stosować się będzie ponownie postanowienia art. 25′ k.p.

Więcej w Gazecie Prawnej z 13 sierpnia 2009 r.