Koniec świadectw pracy?

Gazeta Wyborcza (2009-08-17), autor: Katarzyna Pawłowska-Salińska , oprac.: GR

sie 18, 2009

Już niedługo mogą zniknąć zaświadczenia poświadczające nasze zatrudnienie. Likwidacja świadectw pracy miałaby ułatwić start młodym i powracającym z zagranicy.

Poszukiwany cieśla budowlany. Wymagania: wykształcenie kierunkowe i doświadczenie potwierdzone świadectwami pracy. Możliwe, że takie ogłoszenia już niedługo odejdą do lamusa. Wiceminister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski chce zmiany przepisów dotyczących wydawania i honorowania świadectw pracy. Jak twierdzi minister, obowiązujące regulacje prawne w tym zakresie to relikt PRL-u.

Jak tłumaczy minister Kwiatkowski, w tej chwili osoby wracające zza granicy mają często duże problemy z zatrudnieniem właśnie ze względu na brak świadectwa pracy. Bo dokumenty poświadczające zatrudnienie na obczyźnie nie są w Polsce honorowane. Poszukujący pracy nie mają wtedy szans np. w konkursach na dane stanowisko, bo ich podanie nie spełnia wymogów formalnych.

Jak twierdzi Łukasz Radzikowski, headhunter z Reed Personnel Services Poland, świadectwo pracy nie jest przez potencjalnych pracodawców specjalnie wymagane ani sprawdzane. Ale lepiej je mieć: – Gdy się okaże, że kandydat do pracy nie może w ten sposób potwierdzić swojego zatrudnienia w innych miejscach, nowy pracodawca ma prawo go nie przyjąć. Takie zaświadczenie przydaje się też np., gdy okazuje się, że szef nie płacił za nas składek do ZUS.

Więcej w Gazecie Wyborczej z 17 sierpnia 2009 r.Trudne zagadnienia dotyczące rozliczania czasu pracy będą omawiane na szkoleniach organizowanych przez Centrum Szkolenia Info Baza (Poznań i Bydgoszcz)
zobacz więcej »