Zlecenie jest korzystniejsze od umowy o pracę pod względem składkowym

Rzeczpospolita (2009-08-19), autor: Izabela Nowacka , oprac.: GR

sie 20, 2009

Spółka, która zamierza otworzyć biuro rachunkowe, powinna wybrać umowę cywilnoprawną, zatrudniając osobę z certyfikatem księgowym. Zaoszczędzi bowiem na składkach, gdy przyjmowany do pracy ma angaż w innej firmie.

Od 1 stycznia 2009 r. regulacje dotyczące usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych zostały przeniesione do ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości.
 
W sytuacji gdy osoba jest zatrudniona w innej firmie na podstawie umowy o pracę i otrzymuje tam wynagrodzenie na poziomie co najmniej minimalnym, to biorąc pod uwagę ubezpieczenia społeczne i składki na ZUS, najbardziej opłaca się umowa-zlecenie. Taka umowa będzie bowiem drugim tytułem do ubezpieczeń ale dobrowolnym. Obowiązkowe pozostanie jedynie ubezpieczenie zdrowotne. Składki zdrowotne trzeba bowiem odprowadzać od każdego tytułu odrębnie.
 
Prowadzenie ksiąg na podstawie umowy-zlecenia dla innych podmiotów (klientów biura) może być realizowane, pod warunkiem że będzie się odbywało w siedzibie biura i nie przybierze wszystkich znamion prowadzenia działalności gospodarczej.

Więcej w Rzeczpospolitej z 19 sierpnia 2009 r.