Pomysł na własną działalność jest równie ważny jak pieniądze na jego realizację. Zdobycie tych ostatnich może stanowić nie lada wyzwanie. Można je np. pożyczyć od rodziny albo z banku. W każdym jednak wypadku sfinansowanie projektu trzeba dobrze zaplanować.
Gdzie można zdobyć pieniądze na własny biznes? Banki, pomoc finansową od rodziny i przyjaciół, instytucje typu Provident oraz coraz modniejsze na polskim rynku pożyczki społecznościowe.
Pierwszym rozwiązaniem, które nasuwa się na myśl, jest bank. Niestety, uzyskanie środków finansowych w ten sposób nie jest oczywiste, ponieważ młody przedsiębiorca dysponuje zazwyczaj ograniczoną zdolnością kredytową.
Z pomocą może przyjść Unia Europejska, która w czerwcu 2009 roku dodatkowo poinformowała o planach przeznaczenia kolejnych 500 mln euro na mikropożyczki dla małych firm, które mają problemy z uzyskaniem kredytów bankowych.
Najpopularniejszym sposobem pozyskania pieniędzy na rozkręcenie biznesu jest inwestor w postaci bliskich. Badania przeprowadzone przez Global Entrepreneurship Monitor pokazują, że osoby zakładające firmę najczęściej uzyskują środki finansowe od rodziny lub znajomych.
W gospodarce powstaje wiele projektów, które mogą być zamienione w bardzo opłacalne przedsięwzięcia, ale do ich realizacji potrzebne są środki finansowe. Rozwiązaniem stają się specjalne instytucje, które finansują projekty, a w zamian za to uczestniczą w dużej części w zyskach z tego przedsięwzięcia. Są to tzw. fundusze Venture Capital. Nie tak łatwo jednak ubić z nimi interes. Wybierają bowiem tylko najlepsze pomysły.
Pomocną dłoń może podać także anioł biznesu. Jest to bardzo popularna forma zdobywania kapitału w Stanach Zjednoczonych. Od kilku lat funkcjonuje ona również w naszym kraju. Anioły biznesu to przedsiębiorcy, którzy odnieśli sukces i posiadają nadwyżki finansowe. Przeznaczają je na rozruch nowych firm w zamian za udziały w nowym przedsiębiorstwie.
Alternatywą dla początkujących biznesmenów stają się coraz popularniejsze w Polsce pożyczki społecznościowe. Tworzy się projekt swojej inwestycji – określa ile pieniędzy i na jaki cel chce się pożyczyć. Pożyczkobiorca określa czas spłaty oraz propozycję odsetek dla potencjalnego inwestora. Jeżeli przedstawi wystarczająco atrakcyjną ofertę, zgłoszą się do niego potencjalni pożyczkodawcy – osoby fizyczne, które chcą zainwestować swoje nadwyżki finansowe. W Polsce pieniądze można pożyczyć za pośrednictwem m.in. serwisu smava.pl.
Osoby, które nie posiadają wystarczającej zdolności kredytowej, mogą się zwrócić do instytucji finansowych oferujących tzw. chwilówki. Trzeba jednak pamiętać, że taka pożyczka jest bardzo droga. Instytucje zajmujące się błyskawicznymi kredytami gotówkowymi, np. Provident, oferują bardzo wysokie stopy zwrotu pożyczki.
Więcej w Rzeczpospolitej z 19 sierpnia 2009 r.