Jeśli przedsiębiorca będzie zmuszony z powodu problemów z płynnością objąć pracowników przestojem w produkcji lub obniżyć im wymiar czasu pracy, będzie mógł się ubiegać o dopłaty do ich wynagrodzeń.
W pierwszej kolejności firma, aby otrzymać dopłaty, musi obniżyć wymiar czasu pracy zatrudnionego, ale nie więcej niż o pół etatu i nie na dłużej niż pół roku. Z FGŚP można otrzymać maksymalnie 70 proc. zasiłku dla bezrobotnych, a więc 402,5 zł. Warto jednak pamiętać, ze wysokość subsydiów jest proporcjonalna do wymiaru czasu pracy podwładnego. Maksimum otrzyma szef na tego pracownika, którego wymiar czasu pracy został obniżony do ustawowej granicy, czyli o pół etatu.
Pracodawca, który obniży wymiar czasu pracy zgodnie z procedurą określoną w ustawie, nie musi wręczać wypowiedzeń zmieniających warunki pracy i płacy. Dzięki temu uniknie wypłaty odpraw z tytułu tzw. zwolnień grupowych dla pracowników, którzy nie przyjęliby nowych warunków.
Jeśli firma z przyczyn ekonomicznych będzie zmuszona objąć pracowników tzw. przestojem, FGŚP wypłaci mu świadczenie w wysokości 100 proc. zasiłku, czyli 575 zł. Pracodawca musi jednak wypłacić zatrudnionemu pozostałą część wynagrodzenia za okres przestoju, aż do wysokości płacy minimalnej. Można się starać o takie subsydium, jeśli pracownik uprzednio wyraził zgodę na piśmie na objęcie go przestojem ekonomicznym. Jeżeli odmówi, wówczas pracodawca nie będzie mógł się ubiegać o dopłatę.
Firma, która chce się ubiegać o którekolwiek ze wspomnianych subsydiów, musi złożyć wniosek do kierownika biura terenowego FGŚP właściwego ze względu na siedzibę. Musi do niego dołączyć dokumenty, np. sprawozdania finansowe, które potwierdzą, że po 1 lipca 2008 r. przez trzy kolejne miesiące odnotował co najmniej 25-proc. spadek obrotów gospodarczych. Do wniosku trzeba też dołączyć program naprawczy. Ma być sporządzony na okres roku. W programie tym pracodawca powinien przedstawić profil, zadania i cele firmy oraz wielkość obecnej i przyszłej sprzedaży towarów lub usług. Powinien też opisać działania, jakie , podejmie, aby poprawić sytuację finansową firmy.
Więcej w Rzeczpospolitej z 21 sierpnia 2009 r.